Głos powiatu

blog lifestyle o wiedzy, ogrodzeniach, odzyskiwaniu danych, zdrowiu

Słupki ogrodzeniowe

Słupki ogrodzeniowe

Słupki ogrodzeniowe stanowią ważny element ogrodzenia. Przy wyborze odpowiednich słupków na ogrodzenie należy zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale także trwałość i wytrzymałość, bowiem słupki ogrodzeniowe niezależnie od rodzaju, odpowiadają za stabilność ogrodzenia. To właśnie słupki ogrodzeniowe umożliwiają prawidłowe napięcie siatki, ustawienie i utrzymanie pozycji przęseł ogrodzenia systemowego itp.

Słupki ogrodzeniowe można wykonać z drewna, betonu, stali, plastiku, można je także wymurować. Stalowe słupki na ogrodzenia produkuje się z kształtowników o profilu zamkniętym lub otwartym. Zazwyczaj za słupki ogrodzeniowe służą rury o przekroju kołowym lub prostokątnym, kątowniki lub profile w kształcie litery H. Ogrodzeniowe słupki z PCV dla uzyskania większej stabilności wzmacnia się stalowymi prętami zabezpieczonymi przed korozją.

Słupki stalowe również zabezpiecza się preparatem antykorozyjnym i pokrywa farbą nawierzchniową. W ofercie znajdują się również stalowe słupki ocynkowane zewnętrznie i wewnętrznie oraz powleczone powłoką z PVC. Od góry słupki ogrodzeniowe rurowe zabezpiecza się czapeczkami. Głębokość osadzenia słupków ogrodzeniowych w gruncie uzależniona jest od lokalnych warunków gruntowych oraz wysokości ogrodzenia.

Słupki na ogrodzenie z drewna lub betonu wkopuje się w ziemię. W razie konieczności dla usztywnia konstrukcji ogrodzenia, osadzone w gruncie słupki podpiera się z obu stron kamieniami lub bloczkami betonowymi. Słupki metalowe osadza się w betonie lub prefabrykowanych betonowych stopach fundamentowych. Słupki montowane na narożnikach oraz słupki przy bramach zabezpiecza się dodatkowymi podporami (tzw. zastrzałami) ustawionymi w linii ogrodzenia.

Słupki ogrodzeniowe stosuje są głównie jako element ogrodzenia wykonanego z siatki ogrodzeniowej lub przęseł ogrodzeniowych. Słupki na ogrodzenia z plastiku sprawdzają się w każdych warunkach atmosferycznych, zamontowane przez fachowców są będą dumą właścicieli przez wiele lat. Do zalet plastikowych słupków ogrodzeniowych należą m.in. łatwość montażu oraz trwałość. Za wadę słupków ogrodzeniowych można uznać konieczność osadzania ich w gruncie na krótkich 2,5m lub 3m odcinkach.

Dodaj komentarz