Odzyskiwanie danych Podstawy odzyskiwania danych
Co to jest odzyskiwanie danych? W skrócie jest to proces przywracania utraconych systemów plików z martwego lub uszkodzonego dysku twardego. W niektórych przypadkach usługi odzyskiwania danych mogą nawet naprawić system plików, który został uszkodzony w wyniku przerwy w dostawie prądu lub awarii oprogramowania. Niektórzy ludzie korzystają z usług odzyskiwania danych także w celu odzyskania przypadkowo usuniętych plików z systemu plików komputera. W tym artykule omówione zostaną podstawy odzyskiwania danych, sposoby korzystania z tej usługi oraz sposoby wyboru odpowiedniej usługi.
Odzyskiwanie danych jest formą tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych.
Odzyskiwanie danych to proces przywracania kopii zapasowej do pierwotnego stanu po awarii systemu lub katastrofie. Może to być proces kopiowania danych z nośnika kopii zapasowej na urządzenie lokalne, do pamięci masowej w chmurze lub na zewnętrzny dysk twardy. Oba terminy opisują proces przywracania danych i operacji z kopii zapasowej. Produkty, które mają pomóc w jak najszybszym przywróceniu danych i operacji, są powszechnie znane jako rozwiązania do odzyskiwania danych po awarii i zapewniania ciągłości działania.
Tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych polega na tworzeniu i przechowywaniu kopii ważnych plików. Kopie te są wykorzystywane do zapobiegania utracie danych pierwotnych z różnych źródeł, takich jak ataki cybernetyczne, błędy ludzkie i klęski żywiołowe. Tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych jest ważne dla ochrony cennych danych przed tymi problemami i może pomóc w utrzymaniu płynności działania firmy w przypadku katastrofy. Kopie zapasowe powinny być tworzone jako część planu odzyskiwania danych po awarii.
Mimo licznych korzyści wynikających z tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych nadal zdarzają się sytuacje, w których trzeba odzyskać dane. Jednym z takich scenariuszy jest przypadkowe usunięcie pliku. Dane te mogą nadal istnieć na dysku twardym we fragmentach, co wymaga interwencji informatyka. W takim przypadku usługi odzyskiwania danych będą w stanie odzyskać pliki z fragmentów dysku twardego. Jeśli dysk twardy został wyczyszczony i zainstalowano na nim oprogramowanie, usługi odzyskiwania danych będą w stanie szybko go naprawić.
Oprócz kopii zapasowej dobry system odzyskiwania danych upewnia się, że kopie zapasowe wszystkich typów danych są tworzone. Proces odzyskiwania danych polega na tworzeniu i przechowywaniu kopii danych w miejscu innym niż dane pierwotne. Niezależnie od tego, jak dobrze chronisz swoje dane za pomocą kopii zapasowych, Twoja firma nadal może ucierpieć z powodu utraty ważnych informacji. Z tego względu konieczne jest inwestowanie w usługi odzyskiwania danych.
Można ją przeprowadzić na martwym lub uszkodzonym dysku twardym
Dysk twardy może ulec awarii z wielu powodów. Może on ulec uszkodzeniu fizycznemu, np. w wyniku upadku z wysokości 2-4 cali, lub stać się niedostępny z powodu uszkodzenia oprogramowania lub uszkodzeń logicznych. Uszkodzenia fizyczne mogą być spowodowane nadmiernym użytkowaniem, skokami napięcia, a nawet wstrząsami fizycznymi. Nawet najprostszy upadek może spowodować, że dysk twardy stanie się bezużyteczny. Na szczęście istnieją metody odzyskiwania danych z takiego dysku.
Pierwszym krokiem jest wyjęcie dysku twardego. Należy pamiętać, aby śrubokręt umieścić bezpośrednio na śrubie, co pozwoli uniknąć uszkodzenia gwintu śruby. Ważne jest także uziemienie się podczas wyjmowania dysku. Elektryczność statyczna jest największym wrogiem podczas wyjmowania dysku twardego. Nigdy nie wiadomo, kiedy dysk ulegnie awarii, dlatego ważne jest zachowanie bezpieczeństwa podczas pracy z nim.
Kolejnym etapem odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku twardego jest uruchomienie na komputerze zalecanego oprogramowania. Proces ten potrwa kilka minut, a do jego wykonania konieczna jest obecność użytkownika na komputerze. Po zainstalowaniu oprogramowania automatycznie uruchomi się kreator odzyskiwania. Wybierz dysk, z którego chcesz odzyskać dane, oraz tryb odzyskiwania. Może to być tryb czytnika lub uneraser. Po rozpoczęciu procesu odzyskiwania można wyświetlić podgląd plików odzyskanych za pomocą oprogramowania.
Kolejnym ważnym krokiem jest poznanie przyczyny awarii logicznej. W pierwszej kolejności należy ustalić, dlaczego dysk twardy uległ awarii. Jeśli tak nie jest, można spróbować odzyskać pliki z uszkodzonego dysku twardego za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych. W ten sposób można odzyskać większość danych bez konieczności otwierania dysku twardego. Awaria logiczna jest naturalną konsekwencją problemu sprzętowego. Jeśli jednak dane są dostępne, można je odzyskać za pomocą oprogramowania.
Może naprawić system plików spowodowany awarią oprogramowania lub przerwą w dostawie prądu
Istnieje wiele powodów, dla których dysk twardy może wymagać naprawy. Niektóre systemy plików są uszkodzone w sposób uniemożliwiający ich naprawę. Na przykład przerwa w dostawie prądu może spowodować awarię systemów oprogramowania, która uszkadza istniejące pliki. W innych przypadkach awaria oprogramowania może również spowodować, że cały program nie będzie działał. Nawet pojedyncza przerwa w zasilaniu może mieć długotrwały wpływ na żywotność dysku twardego. W takich przypadkach warto przeprowadzić naprawę systemu plików, aby zachować wszystkie utracone lub usunięte dane.
Wielu użytkowników komputerów zetknęło się z uszkodzonymi plikami. Uszkodzone pliki to takie, które nie działają zgodnie z oczekiwaniami. Mogą to być pliki systemowe, pliki programów, a nawet dokumenty. Chociaż większość takich problemów można rozwiązać, wykonując ponowne uruchomienie komputera, w innych przypadkach konieczna jest bardziej skomplikowana naprawa. Na przykład komputer mógł ucierpieć w wyniku przepięcia, które może spowodować uszkodzenie plików systemowych. Ponadto komputer mógł zostać zapełniony oprogramowaniem typu „bloatware” i plikami śmieci.
Umożliwia odzyskanie plików, które zostały przypadkowo usunięte z systemu plików komputera.
Przypadkowe usunięcie pliku może być niezwykle frustrującym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli spędziłeś nad nim wiele godzin, a nawet dni. Nie należy się jednak martwić, ponieważ istnieje wiele sposobów na odzyskanie takich plików. Kosz jest doskonałym tymczasowym miejscem przechowywania usuniętych plików, a wiele z nich można łatwo odzyskać. Zanim jednak spróbujesz przywrócić plik, który został przypadkowo usunięty, warto podjąć pewne środki ostrożności.
Przede wszystkim spróbuj zaprzestać modyfikowania pliku natychmiast po jego usunięciu. Nie należy nawet pobierać narzędzia do odzyskiwania plików, ponieważ może to spowodować nadpisanie usuniętych plików. Innym dobrym pomysłem jest zamknięcie wszystkich programów, także tych w zasobniku systemowym, aby ich nie nadpisywać. W ten sposób można mieć pewność, że odzyskane pliki nie zostaną nadpisane.
Po drugie, użyj specjalnego oprogramowania do odzyskiwania usuniętych plików. Programy te skanują dysk w poszukiwaniu plików i przedstawiają listę plików, które można odzyskać. Wybierz pliki, które chcesz przywrócić, a jeśli zostały przypadkowo usunięte, wybierz dla nich nową lokalizację. Jeśli chcesz odzyskać plik, pamiętaj, aby wybrać dla niego nową lokalizację zamiast oryginalnej, ponieważ może to spowodować uszkodzenie pliku podczas procesu przywracania. Na koniec kliknij Odzyskaj, aby przeprowadzić odzyskiwanie danych. Koniecznie sprawdź odzyskane pliki, aby upewnić się, że można je wykorzystać i że są w dobrym stanie.
Aby maksymalnie zwiększyć szanse na odzyskanie usuniętych plików, należy jak najrzadziej korzystać z komputera. Po usunięciu pliku system Windows oznacza zajmowane przez niego miejsce jako „wolne miejsce”. To wolne miejsce jest nadal zajmowane przez inne pliki i można je odzyskać za pomocą programu do odzyskiwania plików. Należy jednak pamiętać, że ta metoda nie jest skuteczna w przypadku dysków SSD.
Dyski twarde składają się z czterech podstawowych elementów: ramienia aktywatora, talerza, wrzeciona i głowicy do odczytu/zapisu. Elementy te poruszają się w dysku twardym w przypadkowych kierunkach, co powoduje fragmentację danych podczas ich zapisywania. Po usunięciu pliku miejsce, w którym były przechowywane dane, zostaje zwolnione dla nowego pliku. Pozostałe dane muszą jednak zostać zapisane w innym miejscu. Aby odzyskać pofragmentowane pliki, konieczne jest użycie narzędzia do odzyskiwania danych.
Podczas pierwszego tworzenia pliku system operacyjny próbuje zmieścić go w największym dostępnym bloku przestrzeni na dysku. Jednak większy plik może nie zmieścić się w tym bloku lub z czasem może się powiększyć. W związku z tym plik jest dzielony na fragmenty i zapisywany w oddzielnych blokach wolnego miejsca. Mniejsze fragmenty danych są następnie losowo rozrzucane po powierzchni dysku. Proces ten jest znany jako fragmentacja.
Gdy pliki są przechowywane we fragmentach, dysk twardy przeszukuje cały dysk twardy w celu odnalezienia brakujących części pliku. Wymaga to od dysku twardego wykonania tysięcy operacji we/wy w celu odnalezienia fragmentów pliku. Powoduje to jednak spowolnienie procesu zapisu. Z tego powodu konieczne jest użycie narzędzia do odzyskiwania danych z dysku twardego. W przypadku fragmentacji ważne jest tworzenie kopii zapasowych danych po każdym użyciu.
Istnieje łatwiejszy sposób odzyskiwania plików znajdujących się na dysku twardym. To oprogramowanie przeskanuje lokalizację docelową i wyświetli podgląd odzyskiwanych plików. Po zakończeniu skanowania oprogramowanie zapisze odzyskane pliki w wybranej lokalizacji. Jeżeli posiadasz dysk twardy z systemem NTFS, odzyskanie plików powinno być możliwe bez większego wysiłku. Należy jednak pamiętać, że odzyskanie plików nigdy nie jest gwarantowane.
Dane adresowe:
AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]