Odzyskiwanie danych firma.

Odzyskiwanie danych Jak samodzielnie przeprowadzić odzyskiwanie danych

Odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania usuniętych, niedostępnych, sformatowanych lub uszkodzonych danych z urządzeń pamięci masowej. Wymaga skanowania nośnika w poszukiwaniu plików w takich stanach i wiąże się z fizycznym uszkodzeniem urządzenia. Jest to duży, niespodziewany wydatek, dlatego odzyskiwanie danych powinno być ostatecznością. Jeśli jednak jesteś w trakcie realizacji dużego projektu, nie wpadaj w panikę. Oto kilka wskazówek dotyczących odzyskiwania danych.

Odzyskiwanie danych to proces przywracania usuniętych, niedostępnych, utraconych, uszkodzonych, zniszczonych lub sformatowanych danych

Wiele przyczyn może uniemożliwić odzyskanie danych, w tym uszkodzenia fizyczne, awarie oprogramowania, awarie zasilania i błędy ludzkie. Na szczęście zdecydowana większość plików jest możliwa do odzyskania – nawet jeśli zostały usunięte lub w inny sposób nie można do nich dotrzeć. Jeśli jednak nie posiadasz kopii zapasowej, powinieneś rozważyć wynajęcie specjalistycznej firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych.

Programy do odzyskiwania danych mogą przywrócić dane z wielu typów urządzeń pamięci masowej. Jeśli dane zostały przypadkowo usunięte, należy najpierw upewnić się, że urządzenie pamięci masowej nie jest używane, w przeciwnym razie konieczne będzie wyjęcie dysku twardego. Jeśli dane są niedostępne, należy spróbować przeprowadzić wyszukiwanie według znanej zawartości, które identyfikuje typowe wzorce plików. Umożliwia ono również określenie typów plików i sygnatur końca pliku. Ta metoda może być dość czasochłonna, ale jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli plik został przypadkowo usunięty.

Chociaż narzędzia dyskowe mogą wskazywać na utratę danych, prawdopodobnie dane te nadal znajdują się na dysku twardym. Aby się o tym przekonać, należy użyć narzędzia takiego jak R-Studio, które pozwala zobaczyć dane, których system operacyjny nie widzi. Program ten jest szczególnie przydatny, gdy dysk jest uszkodzony w stopniu uniemożliwiającym odczytanie danych, ponieważ umożliwia identyfikację danych znajdujących się na dysku bez nienaruszonego systemu plików.

W zastosowaniach kryminalistycznych odzyskiwanie danych może być korzystne dla szpiegostwa. Śledczy muszą mieć możliwość odczytywania plików przechowywanych na komputerze. Wirusy, awarie sprzętu lub inne czynniki mogą spowodować zaszyfrowanie danych lub uniemożliwić ich odczytanie. Rozwiązania takie mogą uzyskać wyłącznie eksperci ds. informatyki śledczej. Fizyczne uszkodzenia nośników pamięci mogą być spowodowane przez różne czynniki, w tym błędy ludzkie, przerwy w dostawie prądu i klęski żywiołowe.

Powoduje fizyczne uszkodzenie nośników pamięci

Niektóre nośniki pamięci mogą nie być w stanie przechowywać danych. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak awaria mechaniczna lub elektryczna, wirus komputerowy, a nawet błąd ludzki. Fizyczne uszkodzenie nośnika pamięci jest często najbardziej znaczącym rodzajem uszkodzenia i wymaga profesjonalnego odzyskiwania danych. Jeśli dysk twardy uległ uszkodzeniu fizycznemu, można przywrócić znajdujące się na nim dane, wykonując czynności opisane poniżej.

Najczęstszym typem fizycznego uszkodzenia nośnika pamięci jest tzw. uszkodzenie głowicy. Dochodzi do niego, gdy głowica odczytująco-zapisująca zostaje wytrącona z miejsca, naciskając na obracający się dysk. Tego typu uszkodzenie może mieć charakter trwały. Pierwszym krokiem do odzyskania danych po fizycznym uszkodzeniu dysku twardego jest upewnienie się, że miejsce pracy jest wolne od kurzu i innych cząstek. Cząsteczki kurzu mogą zakłócić mechaniczny proces odzyskiwania danych.

Innym rodzajem uszkodzenia fizycznego jest tzw. uszkodzenie logiczne. Ten rodzaj uszkodzenia ma wpływ na oprogramowanie urządzenia i może spowodować uszkodzenie plików i/lub utratę danych. Na szczęście istnieje wiele metod umożliwiających naprawę tego typu uszkodzeń. Jednak w przypadku uszkodzonego lub martwego dysku twardego nie należy podejmować prób samodzielnej naprawy. Zamiast tego najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Fizyczne uszkodzenia nośników pamięci masowej są spowodowane wieloma czynnikami. Najczęściej dysk twardy ulega uszkodzeniu w wyniku wstrząsu fizycznego lub awarii wewnętrznych komponentów. W takim przypadku specjalista ds. odzyskiwania danych wymieni uszkodzone części i przywróci dane. Najlepszym sposobem naprawy dysku twardego z uszkodzeniami fizycznymi jest wyspecjalizowane pomieszczenie czyste. Nawet małe cząsteczki mogą spowodować poważne uszkodzenia.

Jest to nieplanowany wydatek

Nieplanowane wydatki związane z odzyskiwaniem danych mogą być źródłem ogromnego stresu. W wielu przypadkach koszty te nie są pokrywane przez ubezpieczenie. Jednak dane firmowe, takie jak zeznania podatkowe i zastrzeżone oprogramowanie, mogą być objęte ubezpieczeniem. Jeśli nie jesteś właścicielem danych, nadal możesz odzyskać swoje dokumenty. Ubezpieczyciel może pokryć ten koszt, jeśli firma jest ubezpieczona na wypadek przerwania działalności. Należy skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym, aby dowiedzieć się, czy posiadany rodzaj ubezpieczenia obejmuje odzyskiwanie danych.

Nie zawsze jest to konieczne

Czasami możliwe jest samodzielne odzyskanie danych przy użyciu prostych metod i narzędzi. Jednak w bardziej ekstremalnych przypadkach może być potrzebna pomoc eksperta. Na przykład, jeśli plik zostanie przypadkowo usunięty, do jego odzyskania może być potrzebny wykwalifikowany specjalista od odzyskiwania danych. Czasami jednak dane zostają trwale utracone lub ich części nie da się odzyskać. W takiej sytuacji konieczne może być skorzystanie z metody wyrywającej dane, która jest procesem wykorzystującym specjalną wiedzę o strukturze plików w celu ich odzyskania.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]