Funkcjonalności, wskazania i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Funkcjonalności, wskazania i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym często stosowanym w diagnostyce. Pozwala na penetrację całego organizmu albo jego określonej części pod kątem zapalenia, uszkodzenia albo zmian nowotworowych. Badany w trakcie badania leży nieruchomo w ciasnym tunelu maszyny. Kiedy wypada zrobić badanie, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się często USG i RTG, dodatkowo także rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie wspomniane badania mają od groma zalet ale i ograniczeń. Dlatego jakże istotne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, podwyższając możliwości na odpowiednią rozpoznanie a dalej odpowiednie leczenie.
Kolosalnym pozytywem badania MRI jest uzyskanie dokładnych zdjęć z racji chociażby zastosowania kontrastów i obserwacji organizmu pod wieloma wymiarami. Nowoczesne urządzenia pozwalają analizować całe ciało, ale też jego poszczególne elementy. Obrazowaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Iście multinarządowa analiza sprawdza się w wykrywaniu zmian rakowych, guzów ale i analizie wielonarządowych uszkodzeń ciała, nazywaniu i lokalizowaniu bólu różnorakiego pochodzenia.
Mimo mnóstwa zalet i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ten sposób posiada również wady. Kardynalną jest to, że MRI jest badaniem statycznym, pacjent musi spoczywać w jego trakcie spokojnie co problematyzuje przeprowadzenie badania dynamicznego jakże ważnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na wykonanie badania w Polsce stale oczekuje się zbyt długo. Prędzej dostępne są RTG czy USG. Istnieje opcja wykonania rezonansu odpłatnie, koszt jednak to przeważnie kilkaset złotych za wskazany obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje negatywnie na organizm, niemniej wykluczeni z badania są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są różnego typu uczulenia.

Zalecenia do MRI

Po wykorzystaniu dostępnych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do pierwotnej diagnozy, kieruje pacjenta na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całego ciała, głowy, brzucha czy miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem jest potwierdzanie chorób układu nerwowego, zmian nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, schorzeń układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa może okazać się pomocny w diagnostyce dysfunkcji całego organizmu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po przeprowadzeniu ankiety.
Na samo badanie należy przyjść w nie krępującym ubraniu bez metalowych elementów, nie posiadać kluczy, biżuterii, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dokument tożsamości, badanie poziomu kreatyniny (w razie potrzeby zastosowania kontrastu), być na badanie bez posiłku, bez makijażu, pianki czy lakieru na włosach. Nie ma potrzeby rezygnacji stale zażywanych leków.

W jaki sposób działa MRI?

Podczas rezonansu pacjent przebywa w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza mocne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, dalej wytwarza fale radiowe które na drodze uderzają na rzeczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje informacje o strukturze organizmu, stworzyć komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Większe ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie potrzebuje dyscypliny i cierpliwości ze strony pacjenta, ale w nagrodę daje pełen obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być wykonywany bez ograniczeń, jedynie nieść może ryzyko dla osób z rozrusznikiem serca albo innymi metalowymi elementami w organizmie, te stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Stąd bardzo ważny okazuje się wywiad i przekazywanie szczerych odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem czy zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.