Głos powiatu

blog lifestyle o wiedzy, ogrodzeniach, odzyskiwaniu danych, zdrowiu

Czy ulotki mają sens?

Czy ulotki mają sens?

Reklama w naszych czasach to niewdzięczne zajęcie. Pomimo ogromu dróg do wyboru w postaci mediów społecznościowych, odbiorników telewizyjnych czy prasy, coraz ciężej dotrzeć do klienta, który bardzo chętnie omija wymyślne zabieganie o jego uwagę. Dobra agencja reklamowa jest w stanie dobrać treści do odbiorcy, co jednak, jeśli prowadząc mały biznes chcemy się na własną rękę rozreklamować?

Formy reklamy na jakie może pozwolić sobie przeciętny Kowalski nie postawiają zbyt dużego pola do popisu. Płatne reklamy na portalach społecznościowych czy rozdawanie wizytówek bywają mało efektywne. Ulotki są najchętniej pomijaną opcją, uznaną przez większość osób, które starają się myśleć w taki sposób, by gonić za obecnymi trendami. Ta forma reklamy została też przyjęta jako jedna z najmniej skutecznych. Czy słusznie? Otóż nie. Problem nie leży w samych ulotkach, a w ich formie. Ludzie nie przywiązują uwagi do wciskanego im na siłę skrawka papieru o zerowej wartości. Krzykliwa i pełna treści strona wizualna sprawia, że odbiorca nie przykuwa uwagi do niczego konkretnego, ani nie wyłapuje żadnego przekazu, przez co od razu odrzuca otrzymaną reklamę. Im więcej informacji zawrzemy, tym większe szanse na to, że odbiorca zniechęci się przyswojeniem jakiejkolwiek z nich. Należy zrozumieć, iż ludzie uwielbiają dostawać. Ulotka powinna więc mieć swoją wartość i sama w sobie być prezentem lub bonusem. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na elegancką i nietypową formę wizualną, postawić należy na ten zabieg. Przykładowo prowadząc zakład fotograficzny, możemy rozdawać ulotki z informacją „tylko z tą ulotką do każdego zdjęcia legitymacyjnego druk zdjęcia w formacie 15x21cm gratis”. Odbiorca przekupiony w ten sposób, dużo chętniej zatrzyma ulotkę niż w sytuacji, kiedy nie ma ona dla niego żadnej wartości.

Świadomość niektórych ludzkich mechanizmów i zachowań może pomóc obrócić teoretycznie najsłabszą reklamę w tą, która przyniesie największy odzew. Drukarnia Kraków znana przez krakowian z obsługi największej ilości studentów reklamy, może być przykładem reklamowej siły drzemiącej w ulotkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *